"Lidská bytost by měla být schopná vyměnit plenku, naplánovat invazi, zabít vepře, zajmout loď, psát sonety, vyrovnat účty, postavit zeď, srovnat zlomenou kost, potěšit umírajícího, vykonat rozkaz, dát rozkaz, spolupracovat, jednat sám, řešit rovnice, analyzovat nový problém, kydat hnůj, naprogramovat počítač, uvařit chutné jídlo, bít se zdatně, zemřít chrabře. Specializace patří hmyzu"
Robert A. Heinlein / použito z knihy Milan Veselý "Ještě je čas"
neděle 3. dubna 2016
Příběh gen.mjr. v.v. Jana Prokopa, čestného občana města Plzně
V dnešním povídání se zastavíme na hřbitově, konkrétně na hřbitově v Bolevci, u hrobu gen.mjr. v.v. Jana Prokopa, čestného občana města Plzně. Občas tam zapálím svíčku/ a tak mne začalo zajímat, kdo byl Jan Prokop, jaký byl jeho příběh.
Z oficiálních stránek města Plzně /a stejný text je i na hřbitově/ jsem se dočetla:
"Po okupaci uprchl Jan Prokop do Polska, poté působil u francouzského letectva. Po kapitulaci Francie se dostal do Anglie a sloužil u RAF Cosford. V červnu 1944 se účastnil invaze do Francie a bojů v Belgii. V srpnu 1945 se vrátil do Prahy s hodností kapitána. Na podzim 1948 byl zatčen pro přípravu útěku za hranice a odsouzen na sedm let vězení. V roce 1950 byl odsouzen k trestu smrti. Rozsudek byl později změněn na 20 let vězení. Po propuštění v roce 1966 pracoval jako elektrikář u Českých drah. Rehabilitován byl částečně v roce 1968 a znovu v roce 1990. Čestné občanství města Plzně mu bylo uděleno v roce 1996."
Pátrala jsem dál a objevila informace o archivních materiálech "K tématice československých letců v RAF, jako tzv. bývalých lidí v 1. a 3.oddělení ABS MV /1. a 3.část/ - autoři Xenie Penížková a Světlana Ptáčníková / http://www.abscr.cz/data/pdf/sbornik/sbornik5-2007/kap09.pdf/ , ze kterých jsem se dozvěděla,
- že "„Západní“ letci byli v Československu zařazeni do skupiny tzv. bývalých lidí. Tímto neuvěřitelným výrazem označila Státní bezpečnost lidi, které považovala za nebezpečné pro komunistický režim (jednalo se např. o členy bývalých politických stran, církví, živnostníky, sedláky apod.)."
-že proti letci Janu Prokopovi byly vedeny tři procesy, a to:
"V-5508 MV – kauza Jan Prokop a spol. – první z procesů, které byly proti němu vedeny. V létě roku 1948 údajně chtěli ilegálně uletět odcizeným letadlem, za což byli odsouzeni: Prokop Jan : 7 let, ........
V-1905 Plzeň – kauza Čeněk Petelík a spol. – druhý z procesů vedených proti letci Janu Prokopovi Dne 12. května 1950 byl vyhlášen Státním soudem v Praze rozsudek (je součástí spisu), jímž byl Jan Prokop odsouzen na 20 let)
V-2007 Plzeň – kauza Zdeněk Turek a spol. – třetí z procesů vedených proti letci Janu Prokopovi Rozsudek Krajského soudu v Plzni z 28. září 1961 (je součástí spisu) poslal Jana Prokopa na 2,5 roku do vězení.."
Výše citovaný materiál obsahuje i další informace o tom, co všechno musel vydržet. Nejprve bojoval proti nacismu a pak proti němu vedl represe zase komunismus.
Nechtěla bych, aby se ten příběh ztratil, Je v něm odvaha, ale také ukazuje, co dokáže moc, když si myslí, že je neomezená a také jak zvůle končí /nikdo z těch, co proti němu vznášeli obvinění, se čestným občanem nestal/. Tak až půjdete v ta místa, věnujte tomuto letci, prosím, alespoň malou vzpomínku. Alena
e
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat